DostLuk,Hoşgörü,Arkadaşlık,Sevgi ve Kardeşçe Bir Paylaşım
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

DostLuk,Hoşgörü,Arkadaşlık,Sevgi ve Kardeşçe Bir Paylaşım

Sizinle Olamaktan Dolayı çok Mutluyuz...

AnasayfaPortalliAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

ÜÇLÜ FİLTRE TESTİ

YazarMesaj
pearl
Co Admin
pearl

ÜÇLÜ FİLTRE TESTİ Empty
MesajKonu: ÜÇLÜ FİLTRE TESTİ   ÜÇLÜ FİLTRE TESTİ Icon_minitimePtsi Ocak 07, 2008 6:15 am

Üçlü Filtre Testi
Bir gün büyük filozof Sokrates'e bir tanıdığı, "Arkadaşınla ilgili ne duyduğumu biliyor musun? dedi.
Sokrates:"Bir dakika bekle " diye cevap verdi.Bana bu şeyi söylemeden evvel, senin küçük bir testten geçmeni istiyorum.Buna Üçlü Filtre Testi deniyor.
"Üçlü Filtre ?"
Doğru, diye devam etti Sokrates.Benimle, arkadaşım hakkında konuşmaya başlamadan önce, bir süre durup ne söyleyeceğini filtre etmek iyi bir fikir olabilir.Bu ona Üçlü Filtre Testi dememin sebebi.
Birinci filtre "GERÇEK FİLTRESİ"
-Bana birazdan söyleyeceğin şeyin tam anlamıyla gerçek olduğundan emin misin?
-"Hayır" dedi adam."Aslında bunu sadece duydum ve..."
-Tamam dedi Sokrates.Öyleyse, sen bunun gerçekten doğru olup olmadığını bilmiyorsun.Şimdi ikinci filtreyi deneyelim."İYİLİK FİLTRESİNİ"
-Arkadaşım hakkında bana söylemek üzere olduğun şey iyi bir şey mi?
-"Hayır, tam tersi..."
-Öyleyse, diye devam etti Sokrates.Onun hakkında bana kötü bir şey söylemek istiyorsun ve bunun doğru olduğundan emin değilsin.Fakat yine de testi geçebilirsin, çünkü geriye bir filtre daha kaldı."İŞE YARARLILIK FİLTRESİ"
-Bana arkadaşım hakkında söyleyeceğin şey benim işime yarar mı?
-Hayır, gerçekten değil...
-İyi, diye tamamladı Sokrates.Eğer, bana söyleyeceğin şey, doğru değilse, iyi değilse ve işe yarar, faydalı da değilse bana niye söyleyesin ki?

Bizler de bize söylenenleri önce "Üçlü Filtre Testi"nden geçirerek mi değerlendirsek acaba ne dersiniz?

ÜÇLÜ FİLTRE TESTİ
1 sayfadaki 1 sayfası